Wszystko, co musisz wiedzieć o wzdęciach

Czym są wzdęcia?

Wzdęcia to nic innego, jak nadmierna ilość gazów w jelitach. Chodzi tu o metan, wodór i dwutlenek węgla. Gazy te powstają m.in. w procesie trawienia, połykania powietrza w czasie jedzenia czy w wyniku dyfuzji z krwi. Wzdęcia występują zwykle krótko po spożyciu posiłku. Obwód brzucha szybko powiększa się. Doznajemy uczucia „napompowaania” brzucha. Wzdęciom często towarzyszy również częstsze wydalanie gazów. Silne wzdęcia i gazy mogą być jednymi z objawów niedrożności jelit.

Wzdęcia – przyczyny

Jak już wspomnieliśmy, jedną z przyczyn wzdęć jest połykanie powietrza w trakcie posiłku. Zwiększone połykanie powietrza zachodzi wtedy, gdy mówimy w trakcie jedzenia. Teraz już wiecie, dlaczego rodzice Wam powtarzali: „nie rozmawiaj przy jedzeniu”? Ponadto więcej powietrza połykamy również w trakcie palenia papierosów czy żucia gumy. Do innych przyczyn należy spożywanie określonych pokarmów lub napojów, jak np. fasoli i innych roślin strączkowych oraz napojów gazowanych. Wzdęcia brzucha występują również przy upośledzeniu trawienia i wchłaniania w jelicie cienkim czy przy przeroście flory bakteryjnej w jelicie cienkim. Bardzo często wzdęcia są objawem nietolerancji laktozy.

Wzdęcia – jak się pozbyć?

Pamiętajmy przede wszystkim, by jeść powoli i nie rozmawiać intensywnie w trakcie spożywania posiłku. Unikajmy też palenia papierosów czy żucia gumy.

Najprostszy sposób na wzdęcia to oczywiście rezygnacja z potraw gazotwórczych, takich jak fasola i inne rośliny strączkowe. Dieta na wzdęcia zakłada również unikanie warzyw kapustnych, miodu, makaronów, ciemnego pieczywa, mleka, ziemniaków czy napojów gazowanych. Czym je zastąpić? Mniej gazotwórcze produkty to m.in. mięso, drób, ryby, jajka, pomidory, winogrona, jagody, ryż czy jogurty. U pacjentów z nietolerancją laktozy zaleca się stosowanie diety bezlaktozowej.

Czy istnieją jakieś domowe sposoby na wzdęcia? Czasami pomaga delikatny masaż brzucha lub ciepłe okłady, które pomogą nam wydalić gazy. Bardzo często stosuje się również zioła na wzdęcia, takie jak kminek, koper włoski, mięta, szałwia czy anyż. Napary i herbatki z tych ziół to najbardziej naturalne sposoby na uporanie się ze wzdęciami. Przy utrzymujących się wzdęciach możemy sięgnąć po farmaceutyki jak np. preparaty zawierające simetikon (popularny espumisan) który działa objawowo i zmniejsza dolegliwości.

Jeśli jednak pojawiają się u nas częste wzdęcia, warto skonsultować się z lekarzem, który zdiagnozuje problem i zaleci odpowiednie leczenie a najczęściej zaleci właściwą dietę bo zła dieta najczęściej jest przyczyną wzdęć. Należy również pamiętać że statystycznie 25% Polaków jest dotkniętych nietolerancją laktozy. Jeśli i Tobie chronicznie występujące wzdęcia dają się we znaki wyklucz w pierwszej kolejności jako ich przyczynę nietolerancję laktozy. Jak to zrobić najprościej dowiesz się z tego artykułu.

Kategorie
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl