Nietolerancja laktozy czy alergia na mleko? Czym się różnią?

Nietolerancja laktozy jest często mylona z alergią na krowie mleko.

  1. Co to jest alergia na mleko krowie? Organizm człowieka z alergią na mleko angażuje układ odpornościowy w reakcji na białko zawarte w mleku. W przypadku alergii mamy do czynienia z działaniem układu immunologicznego. Przy przewlekłej odmianie alergii dochodzi do uszkodzenia jelit. Około 1,6% do 2,8% dzieci poniżej drugiego roku życia cierpi na ten rodzaj alergii. W wielu przypadkach alergia ustępuje samoistnie do szóstego roku życia.
  2. Jak rozpoznać alergię na mleko? Alergii na mleko towarzyszą różnorodne dolegliwości. Może dojść do silnych reakcji skórnych (atopowe zapalenie skóry), duszności (astma, zapalenie oskrzeli) czy też trudności z trawieniem. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do wtórnych problemów psychicznych, takich jak depresja czy bezsenność.
  3. Najważniejsze różnice pomiędzy nietolerancją laktozy a alergią na mleko:  
Alergia na mleko Nietolerancja laktozy
W tym wypadku chodzi o chorobę, na którą cierpi ok. 1,6% do 2,8% dzieci poniżej drugiego roku życia. Nie jest ani alergią ani chorobą. Około 75% światowej populacji nie toleruje cukru mlecznego na skutek fizjologicznego dojrzewania organizmu.
Można zmniejszyć ryzyko karmiąc piersią (przez około 4 miesiące). Nie można zmniejszyć ryzyka pojawienia się nietolerancji pokarmowej, ma ona w przybliżeniu stały rozkład statystyczny w populacji dorosłych ludzi.
Symptomy takie jak reakcje skórne, duszności, problemy z krążeniem albo trawieniem. Problemy z trawieniem: biegunki, wzdęcia, bóle brzucha.
Można uniknąć objawów rezygnując z produktów mlecznych. Można uniknąć objawów rezygnując z produktów mlecznych lub zażywając tabletetki z laktazą(substytucja).
Może zaniknąć w ciągu pierwszych lat życia. Pierwotna nietolerancja laktozy towarzyszy przez całe życie. Notuje się duże zróżnicowanie osobnicze i regionalne stopnia nietolerancji laktozy.
Nieleczona alergia może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, a nawet do śmierci. Nie zagraża życiu tylko obniża jego komfort.

 

LactoJoy nietolerancja laktozy

< Powrót

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *