To co musisz wiedzieć o wzdęciach

To co musisz wiedzieć o wzdęciach

Czym są wzdęcia?

Wzdęcia to nic innego, jak nadmierna ilość gazów w jelitach. Zwykle to metan, wodór i dwutlenek węgla. Gazy te powstają m.in. w procesie trawienia, przedostają się przez połykanie powietrza w czasie jedzenia czy w wyniku dyfuzji z krwi. Wzdęcia występują zwykle krótko po spożyciu posiłku. Obwód brzucha szybko się powiększa. Doznajemy uczucia „napompowania” brzucha. Wzdęciom towarzyszy również częstsze wydalanie gazów. Uwaga! Jeżeli wystąpią u Ciebie bardzo silne wzdęcia i gazy – wtedy natychmiast udaj się do lekarza! Mogą być one jednym z objawów niedrożności jelit!

Wzdęcia – przyczyny.

Jak już wspomnieliśmy, jedną z przyczyn wzdęć jest połykanie powietrza w trakcie posiłku. Zwiększone połykanie powietrza zachodzi wtedy, gdy mówimy w trakcie jedzenia. Teraz już wiesz, dlaczego rodzice powtarzali Tobie: „nie rozmawiaj przy jedzeniu”? Jednak uwaga rodzice! Nadmierne połykanie powietrza może mieć podłoże nerwicowe. Nie stresujcie więc swoich pociech – zwłaszcza przy stole! Więcej powietrza ponadto połykamy w trakcie palenia papierosów czy żucia gumy. Do innych przyczyn wzdęć należy spożywanie określonych pokarmów lub napojów, jak np. fasoli i innych roślin strączkowych oraz napojów gazowanych. Wzdęcia brzucha występują również przy upośledzeniu trawienia i wchłaniania w jelicie cienkim czy przy przeroście flory bakteryjnej w jelicie cienkim. Bardzo często wzdęcia są objawem nietolerancji laktozy.

Wzdęcia – jak się ich pozbyć?

Przede wszystkim powinno się, jeść powoli i nie rozmawiać intensywnie w trakcie spożywania posiłku. Powinno się również unikać palenia papierosów czy żucia gumy przed posiłkiem.

Najprostszy sposób na wzdęcia to oczywiście rezygnacja z potraw gazotwórczych, takich jak fasola i inne rośliny strączkowe. Dieta na wzdęcia zakłada również ograniczenie warzyw kapustnych, miodu, makaronów, pieczywa, mleka, ziemniaków czy napojów gazowanych. Czym je zastąpić? Mniej gazotwórcze produkty to m.in. mięso, drób, ryby, jajka, pomidory, winogron, jagody, ryż czy jogurty. U osób z nietolerancją laktozy zaleca się stosowanie diety bez laktozowej a najlepiej suplementację enzymu laktazy np. LactoJoy.

Czy istnieją jakieś domowe sposoby na wzdęcia? 

Czasami pomaga delikatny masaż brzucha lub ciepłe okłady, które pomogą nam wydalić gazy. U dzieci zbawienna jest tzw, “sucha rurka …“. Bardzo często stosuje się również zioła na wzdęcia, takie jak kminek, koper włoski, mięta, szałwia czy anyż. Napary i herbatki z tych ziół to najbardziej naturalne, doraźne sposoby na uporanie się z lekkimi wzdęciami. Przy utrzymujących się wzdęciach możemy sięgnąć po farmaceutyki jak np. preparaty zawierające simetikon (popularny Espumisan) który działa objawowo i zmniejsza dolegliwości. Te metody nie pomogą jednak pozbyć się trwale przyczyny wzdęć.

Jak samodzielnie zidentyfikować przyczynę wzdęć.

Bardzo często przyczyną chronicznych wzdęć występujących po spożyciu posiłków, jest nietolerancja laktozy. Łatwo możesz ją zdiagnozować samodzielnie wykonując prosty test opisany w jednym z naszych postów. Jeżeli jego wynik będzie pozytywny to najłatwiejszym sposobem na pozbycie się Twoich problemów będzie suplementacja laktazy, której masz niedobór. Pamiętaj to nie choroba. Na przykład z wiekiem zanika u ludzi aktywność hormonalna narządu wchodzącego w skład układu limfatycznego – grasicy jak i sam narząd. Zmienia się poziom wydzielania hormonu wzrostu. U większości z nas zmniejsza się również, bądź zanika całkowicie, poziom laktazy wydzielanej przez kosmki jelitowe. To dlatego nie trawisz mleka! Ale zaraz zaraz. Nie chodzi tylko o mleko! Z uwagi na pożądane właściwości fizykochemiczne i dietetyczne (cukru mlekowego)  laktozy, dodaje się ją do niezliczonej ilości artykułów spożywczych. Spotkasz się z nią w chrupiącej bułce czy w wielu wędlinach nie wspominając o pizzy. Stosowana jest powszechnie również w przemyśle farmaceutycznym jako stabilizator (np leki Bifiteral, Methotrexat).

Kiedy warto pójść do lekarza? Podsumowanie.

Jeżeli jednak pomimo przemyślanej diety, pojawiają się u Ciebie częste i bolesne wzdęcia, należy skonsultować się z lekarzem. Zdiagnozuje on problem i zaleci odpowiednie leczenie albo modyfikacje tej diety. Warto również samodzielnie, z wielu źródeł, zasięgnąć na ten temat informacji . Najczęściej bowiem to właśnie zła dieta jest przyczyną wzdęć i innych problemów z układem pokarmowym i nie tylko. Nie wystarczy, że będziesz zaopatrywać się w artykuły spożywcze w sklepach Bio. Najważniejsze jest to co kupujesz i “wrzucasz do garnka”. Najlepszą karmą dla lwa jest świeżo upolowana antylopa, dla kota mysz a dla krowy trawa. One nie mają dylematu posolić czy popieprzyć, ugotować czy usmażyć. czy co zjeść dziś na obiad. Wybór polega co najwyżej na tym jaki wybrać gatunek antylopy czy trawy z tych co są do dyspozycji. My jako istoty tzw. wyższe – bo rozumne, nie kierujemy się w kwestii odżywiania instynktem. Czasem wiedzie nas to jednak na manowce. Potrafimy dzięki różnym technologiom, znacznie modyfikować lub wręcz wytwarzać artykuły spożywcze nieznane w naturze. Intensyfikacja upraw i hodowli obarczona jest często stosowaniem różnych zabiegów chemicznych, farmakologicznych czy genetycznych, których następstwa poznamy dopiero po latach. Poza tym w dziedzinie żywienia rozpowszechniane są przeróżne opinie, mity, slogany czy mody którym często bezkrytycznie ulegamy. “Wojna” masła z margaryną, “cukier krzepi”, “cukier – biała śmierć”, “pij mleko”, “mleko to twój wróg”… Również oficjalna wykładnia dietetyki stosowana, w szkolnych stołówkach, szpitalach czy przedszkolach pozostawia wiele do życzenia. Dlatego dopóty dopóki nikt nas nie zmusza do tego  jak, kiedy i co mamy jeść, powinniśmy przemyśleć temat jeżeli czujemy, że jedzenie jest przyczyną naszego dyskomfortu czy jakichś problemów.     

My tematem nietolerancji laktozy zajmujemy się od kilku lat. Problem ten dotyczył kilkorga z nas. Po wielu latach zmagań z wymienionymi tu dolegliwościami gastrycznymi i nie tylko, właściwa diagnoza uwolniła nas od nich z dnia na dzień.  To właśnie skłoniło na do zajęcia się kompleksowo tematem nietolerancji laktozy. Jeśli znajdujesz się w grupie 20-37% Polaków, statystycznie dotkniętych nietolerancja laktozy mamy dla Ciebie wypróbowane rozwiązanie.

#Stay fresh! LactoJoy Team.

LactoJoy zespół jelita drażliwego laktaza laktoza 6 opac

< Powrót

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *