Laktaza – kiedy najlepiej zażyć preparat z tym enzymem?

laktaza laktoza nietolerancja laktozy

Zespół jelita drażliwego, stres, a może po prostu nietolerancja laktozy? Skoro czytasz ten artykuł to znaczy, że jesteś w gronie osób które w końcu usłyszały trafną diagnozę, a przynajmniej należysz do grona osób które do tej diagnozy są na najlepszej drodze. Nie twierdzimy, że przyczyną Twoich dolegliwości gastrycznych jest nietolerancja laktozy. Ale jeśli jest, to się ciesz. Nietolerancja laktozy to nie choroba. Problem z trawieniem laktozy ma około 70% ludzi na świecie. Bierze się to stąd, że z wiekiem zmniejsza się wywarzanie laktazy (β-D-galaktozydazy) – enzymu rozkładającego zawarty w mleku cukier (laktozę) na łatwo przyswajalne cukry proste.

No właśnie tu jest problem – NIE TYLKO W MLEKU. Laktozę dodaje się na wielką skalę do artykułów spożywczych i leków. Zapewne kojarzysz klauzulę “może zawierać śladowe ilości orzeszków ziemnych”? Z laktozą jest podobnie. U dzieci do 3-4 roku życia w jelicie cienkim, enzym laktaza wydzielany jest bardzo intensywnie po czym jego poziom gwałtownie spada. Przed ukończeniem 4-5 roku życia zwykle wytwarzanie laktazy maleje do 1/10  tego z okresu noworodkowego. W Polsce prawdopodobnie aż u około 1/3 populacji, ten spadek prowadzi praktycznie do zaprzestania wytwarzania laktazy. Zmniejszanie się/zaprzestanie wytwarzania laktazy jest procesem naturalny podobnie jak zmniejszanie się wytwarzanie hormonu wzrostu.

Laktoza ma wiele pożądanych cech i nic w tym złego że jest stosowana jako dodatek spożywczy podobnie jak wspomniane wcześnie orzeszki ziemne. Dla osób jednak które nie tolerują laktozy to prawdziwa zmora. Identyfikacja artykułów spożywczych zawierających laktozę jest bardzo trudna. Niewiele z nich na opakowaniu zawiera jednoznaczną klauzulę “zawiera laktozę”. Laktozę zawierają np.: wyroby wędliniarskie, cukiernicze, pieczywo, zupy instant, sosy. wiele lekarstw i wyrobów farmaceutycznych. Tutaj przychodzą nam z pomocą preparaty z laktozą. 

LactoJoy zespół jelita drażliwego laktaza laktoza 6 opac

Preparaty z laktazą – czas działania i stosowanie

Kiedy najlepiej zażyć preparat z laktazą? Jak długo utrzymuje się jego działanie? Czy preparaty z laktazą są odporne na wysoką temperaturę? Wiele pytań często pozostaje pod wielkim znakiem zapytania. W tym artykule chcemy udzielić odpowiedzi na takie pytania i rozwiać Twoje wątpliwości.

Któż z nas tego nie zna: idziesz do restauracji aby zjeść coś dobrego razem z rodziną, przyjaciółmi czy kolegami z pracy. Na miejscu okazuje się jednak, że przynajmniej 8 z 10-ęciu potraw z menu, serwowanych jest w sosie śmietanowym, jest zapiekanych z serem albo zawiera inne składniki z laktozą. A nawet jeśli już świadomie zamówisz potrawę bez śmietany, masła czy innych produktów mlecznych, to i tak nie ma pewności, że jest w 100 % bez laktozy. W takich lub podobnych sytuacjach bardzo pomocne są specjalne preparaty z laktazą takie jak LactoJoy. Dzięki nim, pomimo nietolerancji laktozy nie musisz całkowicie zrezygnować z mleka i produktów mlecznych. Stosując te preparaty, nieobecna w jelicie cienkim laktaza, zostaje zastąpiona enzymem z zewnątrz (egzogennym). Ale czym właściwie są preparaty z laktazą? Kiedy powinno się je przyjmować i jak długo utrzymuje się ich działanie w organizmie? Na te pytania chcemy tutaj odpowiedzieć, aby w przyszłości te rozterki nie zaprzątały Tobie głowy w takich sytuacjach.

Rodzaje preparatów z laktazą.

Rynek oferuje całą gamę preparatów z laktazą. Laktaza jest dostępna nie tylko w formie tabletek do żucia, kapsułek czy pigułek, ale również w postaci proszku czy kropli. Zawarty w nich enzym (laktaza) rozkłada spożyty cukier mlekowy – czyniąc produkty mleczne i inne zawierające laktozę, przyswajalnymi, również i dla Ciebie. Jeśli stwierdzono u Ciebie nietolerancję laktozy, to zasięgnij informacji na temat odpowiednich preparatów z laktazą u swojego lekarza lub w aptece. Powinno się przy tym zwrócić szczególną uwagę na to, aby preparat zawierał jak najmniej towarzyszących dodatków chemicznych. Polecamy Tobie zwłaszcza środki niezawierające żadnych lub prawie żadnych dodatków czy substancji słodzących. Tabela składników LactoJoy na przykład, ograniczona została do niezbędnego minimum i nie zawiera zbędnych dodatków. Preparat LactoJoy jest wolny od substancji słodzących, składników pochodzenia zwierzęcego i barwników, dzięki czemu nie wywiera żadnego negatywnego wpływu na Twój organizm.

Kiedy zażyć preparat z laktazą?

Laktaza działa tylko wtedy, kiedy dojdzie do bezpośredniego kontaktu z laktozą. Nic więc niestety nie da, zażycie tabletki zapobiegawczo rano, jeśli obawiasz się spożycia zawierającego laktozę obiadu. Preparaty z laktazą, generalnie, zawsze powinno zażywać się równocześnie z jedzeniem zawierającym laktozę, najlepiej bezpośrednio przed pierwszym kęsem. Dostarczona z zewnątrz laktaza potrzebuje tylko kilku minut, aby wykonać w organizmie to, co powinna, czyli rozłożyć zawarty w mleku cukier. W sytuacji, kiedy posiłek trwa przez nieco dłuższy czas, możesz w międzyczasie przyjąć jeszcze jedną dawkę. Tabletki lub pigułki, takie jak LactoJoy, należy połykać w całości lub rozgryźć. Tabletki do żucia powinno się – jak wskazuje nazwa – żuć przed spożyciem posiłku zawierającego laktozę. Kapsułki i proszki można połknąć lub rozsypać ich zawartość na potrawę. Przy tej metodzie trzeba jednak pamiętać, że laktaza jest bardzo wrażliwa na wysoką temperaturę i potrawa nie może być gorętsza niż 50° C-  w przeciwnym razie skuteczność enzymu znacznie się obniża. Dlatego lepiej zrezygnować z tej alternatywy na własną korzyść, aby uniknąć niestrawności.

Zażycie suplementu laktazy dłuższy czas po spożyciu posiłku, nic nie da ponieważ zdążył on już ulec niepełnemu rozkładowi w organizmie, a zawarta w nim laktoza  zaczyna wywoływać znane nam dolegliwości. Jeśli więc masz zamiar spożyć następny zawierający laktozę posiłek, uzupełnij swój poziom laktazy zażywając kolejną tabletkę. Preparat z laktazą, można przyjąć skutecznie  jeszcze tylko kilka minut po jedzeniu. Tu najlepszym rozwiązaniem są warianty proszkowe lub pigułki, takie jak LactoJoy.

Jak odpowiednio dawkować preparat z laktazą?

Preparaty z laktazą to bardzo skuteczne rozwiązanie, dzięki któremu również osoby zmagające się z nietolerancją laktozy mogą pozwolić sobie na spożywanie potraw mlecznych, wyrobów cukierniczych czy innych zawierających laktozę. Odpowiednia dawka ustalona jest w każdym przypadku indywidualnie. Twoje własne zapotrzebowanie, na dostarczaną w postaci suplementu laktazę, zależne jest od endogennej(wewnętrznej) zdolności Twojego organizmu do produkcji tego enzymu oraz od ilości laktozy zawartej w spożywanych potrawach i napojach. Dlatego dawkowanie jest inne u każdego i w każdym przypadku. Możesz ustalić Swoje własne zapotrzebowanie „eksperymentalnie”, zmieniając ilość suplementu laktazy (ilość tzw. jednostek *FCC). Musisz jednak zawsze zwracać uwagę na zastosowanie dostatecznie wysokich dawek.

Czasem zaleca się zażycie nieco większej dawki, w celu osiągnięcia optymalnego działania. Możesz robić to bez obaw, ponieważ preparaty z laktazą odznaczają się bardzo niewielkimi skutkami ubocznymi i generalnie nie da się ich przedawkować. LactoJoy, zawierający 14.500 jednostek *FCC laktazy, jest preparatem wysoko dozowanym w porównaniu do tabletek innych producentów. Zażycie już jednej tabletki Lactojoy’a przed zawierającym laktozę posiłkiem, jest zwykle wystarczające dla każdego. Pozornie tanie produkty mogą odbić się negatywnie na Twoim budżecie, ponieważ trzeba przyjąć ich więcej, aby osiągnąć porównywalny efekt. Przy zakupie suplementu należy więc kierować się ceną za 1000 jednostek *FCC, a nie prostą różnicą w cenie preparatu.

*FCC (Food Chemical Codex) określa stopień aktywności enzymu laktazy – innymi słowy skuteczność konkretnego preparat w trawieniu cukru mlekowego (laktozy). Im więcej jednostek FCC, tym wyższa skuteczność preparatu. Nasz organizm potrzebuje około 1.000 jednostek FCC laktazy by rozłożyć 1g cukru mlekowego. Pijąc szklankę mleka (0,2 l) potrzebne jest od 6.000 do 12.000 jednostek FCC – wartość ustalana indywidualnie.

 

< Powrót

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *