Info

Laktoza, laktaza, nietolerancja laktozy, czyli co jest czym

W tym miejscu odpowiadamy na kilka pytań, z nadzieją, że pomogą Ci podjąć decyzję o zakupie naszego produktu. Jeśli jednak nie uzyskałeś tutaj wyczerpującej odpowiedzi, nie wahaj się napisać do nas mejla. Odpowiemy na niego jak najszybciej.

Co oznacza FCC na jedną tabletkę z laktazą?

FCC (Food Chemical Codex) określa stopień aktywności enzymu laktazy - innymi słowy skuteczność konkretnego preparat w trawieniu cukru mlecznego (laktozy). Im więcej jednostek FCC, tym wyższa skuteczność preparatu. Nasz organizm potrzebuje około 1.000 jednostek FCC laktazy by rozłożyć 1g cukru mlecznego. Pijąc szklankę mleka (0,2 l) potrzebne byłyby od 6.000 do 12.000 jednostek FCC.

 

Czy można przedawkować preparat z laktazą?

Nie. Laktaza zawarta w preparatach suplementujących, jest tym samym enzymem który ludzki organizm wytwarza samodzielnie, a który i Twój organizm wytwarzał w dzieciństwie. Nadmiar laktazy zostaje wydalony przez organizm – lepiej zatem zażyć więcej preparatu, niż za mało. W ten sposób nic przykrego Ci nie grozi. Nie są znane żnanych skutki uboczne przyjmowania suplementów laktazy. Jeśli jednak, pomimo przyjmowania preparatu LactoJoy prawidłowo i w zalecanej dawce, obserwujesz u siebie występowanie działań nieporządanych i objawy te nie ustąpują lub nasilają się, należy skonsultować się z lekarzem. Twoje zdrowie i dobre samopoczucie są dla nas najważniejsze.

Czy obliczanie przed posiłkiem, potrzebnej ilości jednostek FCC, jest konieczne?

Zapotrzebowanie na laktazę zależy od kilku czynników min. od: ilości laktazy jaką produkuje samodzielnie nasz organizm, ilości cukru mlecznego w potrawie, od jakości preparatu który zażywamy oraz od naszej kondycji fizycznej danego dnia. Potrzebujemy średnio od 3.000 do 6.000 jednostek FCC by strawić 5 g cukru mlecznego (ok 0,1 l mleka). Jednak nie zawsze można określić ilość cukru mlecznego w posiłku. Z tego powodu nie zawsze potrafimy dokładnie obliczyć ilość potrzebnej laktazy. Z czasem jednak nauczymy się szacować ile potrzebujemy tabletek by bez problemu spożyć konkretną potrawę.

Czy mogę zwiększyć/zmniejszyć dawkę?

Tak, jednak dzięki wysokiej koncentracji laktazy w LactoJoy’u (14.500 jednostek FCC), możesz sobie zaoszczędzić skomplikowanych obliczeń ilości cukru mlecznego, którą zawiera Twoja potrawa. W zasadzie potrzebujesz około 6.000 do 12.000 jednostek FCC jeśli chcesz wypić szklankę mleka. Gdy spożycie produktów mlecznych jest niższe, dzięki kresce dzielącej tabletkę możesz ją przepołowić, tym samym zmniejszysz dawkę do 7.250 jednostek FCC. Gdy jednak zamierzasz spożyć większą ilość produktów mlecznych powinno się odpowiednio zwiększyć dawkę preparatu.

Obserwuj reakcje swojego organizmu na określone potrawy i zastosowaną ilość preparatu (6.000 do 12.000 jednostek FCC na 10g laktozy = szklanka mleka),  a nauczysz się szybko szacować odpowiednie dawki LactoJoy’a.  

Co to jest laktoza?

Laktoza, inaczej cukier mleczny, jest naturalnym składnikiem mleka ludzkiego i innych ssaków. Dostarcza nam energii, pomaga wchłonąć wapń i pomaga w trawieniu - jednak jedynie w obecności dostatecznej ilości enzymu laktazy. Laktozę zawierają takie produkty jak jogurt, ser żółty czy biały, ale również inne produkty takie jak wędliny czy niektóre leki.

Co to jest laktaza?

Enzym rozkładający laktozę na składniki proste: glukozę i galaktozę, łatwo przyswajalne przez organizm człowieka. Jego naturalna sekrecja u człowieka (podobnie jak u innych ssaków) stopniowo zanika wraz z dojrzewaniem organizmu.

Czym jest nietolerancja laktozy?

Rozkoszowanie się takimi artykułami spożywczymi jak mleko, ser, czekolada dla niektórych osób jest niemożliwe, ponieważ zawierają cukier mleczny, czyli laktozę, a nie wszyscy go tolerują. Znaczna części ludzi z okresu niemowlęctwa zachowała zdolność produkowania enzym o nazwie laktaza i są w stanie samodzielnie trawić cukier mleczny. W ten sposób laktoza może organizmowi dostarczyć energii. Lecz osobom cierpiącym na nietolerancję laktozy brakuje tego enzymu, zanikła u nich zdolność jego wytwarzania. Dlatego nie mogąc prawidłowo strawić cukru mlecznego i w zależności od stopnia nietolerancji cierpią z powodu różnych dolegliwości, takich jak: niestrawność, bóle brzucha czy nadmierne wytwarzanie gazów w jelitach.

Typy nietolerancji laktozy ?

Rozróżniamy trzy typy nietolerancji laktozy: wrodzoną, pierwotną i wtórną. Przy typie pierwotnym nietolerancja postępuje z wiekiem, wraz z odzwyczajaniem się od mleka matki, co jest procesem naturalnym. Ta forma nietolerancji jest najbardziej rozpowszechniona na świecie. Wtórny typ nietolerancji nabywa się wskutek choroby, albo uszkodzenia jelita cienkiego. Po wyleczeniu jelita cienkiego, nierzadko nietolerancja pokarmowa ustępuje częściowo albo całkowicie. Wrodzony typ nietolerancji występuje bardzo rzadko. Dziecko rodzi się w tym wypadku bez zdolności produkcji enzymu laktazy. Dwa ostatnie typy nietolerancji są patologiczne jednak i w tych przypadkach stosuje się suplementację laktazy.

Metody diagnostyczne nietolerancji laktozy?

Istnieje kilka metod na wykrycie nietolerancji laktozy. Na przykład za pomocą wodorowego testu oddechowego. Podniesiony poziom wodoru (powyżej 20 ppm) w powietrzu wydychanym wskazuje na niewłaściwe trawienie laktozy. Inną metodą jest test zmian poziomu glukozy/galaktozy w surowicy krwi. Ta metoda potwierdza jednak tylko genetycznie nabytą nietolerancję. Jeśli podejrzewasz, że Twój organizm nie toleruję laktozy, zgłoś się koniecznie do lekarza.

Jak działa preparat z laktozą?

Preparaty zawierające laktazę (np. LactoJoy) rekompensują (substytuują, suplementują) niedobór lub brak laktazy w Twoim organizmie - bez niej rozkład laktozy na glukozę i galaktozę jest niemożliwy. Dostarczana z zewnątrz (egzogenna) laktaza likwiduje skutki nietolerancji laktozy.  Dolegliwość  towarzyszące nietolerancji zostają zredukowane do minimum, lub ustępują całkowicie.

Tak, również cierpiąc na nietolerancję laktozy możesz bez namysłu wypić kawę z mlekiem czy zjeść coś na mieście. Należy jedynie spożyć tabletkę LactoJoy przed następnym wypadem do kawiarni.

Czy muszę regularnie brać LactoJoy'a?

Nie. Czas zażywania LactoJoy'a zależy jedynie od pory spożywania Twoich posiłków. Jeśli spożywasz potrawę niezawierającą cukru mlecznego nie musisz brać tabletki w ogóle! Jeżeli jednak nie masz co do tego całkowitej pewności z doświadczenia radzimy - weź tabletkę - unikniesz niespodzianek!

Czy każde dziecko toleruje mleko matki?

Generalnie tak. Tolerancja cukru mlecznego (poziom laktazy) u niemowlaków jest bardzo dobra. Ale: około 1 do 3% noworodków rodzi się już z nietolerancją laktozy. W tym wypadku dziecko wymaga opieki lekarskiej.

Od którego roku życia można stosować tabletki LactoJoy?

LactoJoy jest preparatem, który można stosować w każdym wieku - z zastrzeżeniem, że forma leku wymaga jego rozgryzienia co w kontekście stosowania u dzieci wymaga oczywistych dodatkowych czynności  (rozdrobnienie, rozpuszczenie) przed podaniem.

 

Czy mogę stosować LactoJoy w czasie ciąży lub karmienia piersią?

Tak. Preparat zawiera enzym laktazę, który zazwyczaj jest produkowany przez nasz organizm samodzielnie.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl