Ból jelit – jaki ma związek z nietolerancją laktozy?

Jak rozpoznać ból jelit?

Najczęściej problem ten rozpoznaje się po rodzaju towarzyszących mu dolegliwości. Jeśli chodzi o ból jelit, objawy najczęściej mu towarzyszące to długotrwałe biegunki i występowanie krwi w kale, utrata wagi, odwodnienie organizmu, bolesne parcie na stolec, nudności, zaparcia, silne bóle brzucha czy wzdęcia brzucha.

Ból jelit – przyczyny

Do najczęstszych przyczyn bólu jelit należy:

  • zatrucie żołądkowe
  • grypa jelitowa
  • nietolerancja laktozy
  • zespół jelita drażliwego
  • niedrożność jelit
  • zła dieta
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Ból brzucha po prawej stronie to oznaka schorzeń dróg żółciowych, zapalenia jelit, zapalenia wyrostka robaczkowego czy przepukliny. Z kolei ból brzucha po lewej stronie  może być objawem zespołu jelita drażliwego, zapalenia uchyłków jelita grubego czy zapalenia jelit.

Ból jelita a nietolerancja laktozy

Ból jelit po jedzeniu pokarmów mlecznych może być objawem nietolerancji laktozy. W mleku występuje bowiem cukier zwany laktozą. Do jego prawidłowego rozkładu trawienia potrzebny jest enzym – laktaza. Jeśli w naszym organizmie go nie ma lub występuje w niewystarczającej ilości, laktoza fermentuje w jelicie grubym, powodując podrażnienie błony śluzowej. Stąd objawy, takie jak ból jelit i biegunka, wzdęcia czy uczucie „przelewania się” w brzuchu.

Ból brzucha i skurcze jelit – jak leczyć?

Niezależnie od tego czy występuje u Ciebie chroniczny ból jelit z lewej strony czy ból jelit przed wypróżnieniem, najczęściej lekarze zalecają odpowiednią dietę. Powinniśmy unikać dużych ilości fruktozy (w owocach i miodzie), słodzików, kawy i alkoholu. Jeśli przyczyną bólu jelit jest nietolerancja laktozy, najlepiej unikać wszelkich produktów mlecznych. Pamiętajmy jednak, że ból jelit może być objawem poważniejszych schorzeń, dlatego najważniejsza jest wizyta u lekarza oraz zdiagnozowanie przyczyny bólu zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z nagłym incydentem, silnym bólowym.

Kategorie
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl