Ból brzucha? Najgorsze scenariusze.

Ból brzucha? Najgorsze scenariusze.

Ból brzucha po jedzeniu może wiązać się z nietolerancją laktozy. Wykonując samodzielny test na nietolerancję laktozy, można łatwo wykluczyć tę przyczynę.

Ból brzucha – umiejscowienie.

Chyba każdego z nas kiedyś bolał brzuch. Czasami powodem bólu była błaha przyczyn, jak np. przejedzenie się. Niejednokrotnie jednak ból brzucha może być oznaką poważnej dolegliwości, która wymaga leczenia. Dlatego lepiej nie bagatelizować problemu. Jakie mogą być przyczyny bólu brzucha?

Pierwszym krokiem do poznania przyczyny bólu brzucha jest ustalenie jego lokalizacji. Ostry Ból po lewej stronie brzucha może być objawem pęknięcia lub zawału śledziony, zapalenia i torbieli trzustki, kolki nerkowej czy zapalenia nerek.

Ból zlokalizowany w dolnej części brzucha, zależnie od jego nasilenia, jest z kolei skutkiem zespołu jelita drażliwego, zapalenia jelit, torbieli lub skrętu jajnika. Ból w podbrzuszu u kobiet najczęściej związany jest z miesiączką. Jego przyczyną może być też zapalenie wyrostka, pęcherza czy ropień miednicy.

Ból z prawej strony brzucha, zwłaszcza w górnym kwadrancie jamy brzusznej, może być spowodowany zapaleniem dróg żółciowych, trzustki, wątroby, przełyku czy choroby wrzodowej żołądka. Jeśli z kolei ból pojawia się w prawej, dolnej części brzucha, może być oznaką zapalenia wyrostka, niedrożności jelit, kolki nerkowej, torbieli jajnika czy przepukliny. Ból brzucha w ciąży niestety może się wiązać z ciążą pozamaciczną, dlatego lepiej od razu skonsultować się z lekarzem.

Ból w nadbrzuszu może być oznaką wszelkich chorób związanych z żołądkiem i dwunastnicą, takich jak wrzody czy nieżyt żołądka. Ponadto ból w górnej części brzucha pojawia się też przy zapaleniach trzustki, tętniakach aorty brzusznej, zawale serca oraz nowotworach żołądka, trzustki lub jelit. Nie powinniśmy więc go bagatelizować. Najlepiej od razu udać się do lekarza.

Ból brzucha – nasilenie.

Na przyczynę bólu brzucha może również wskazywać jego nasilenie. Ostry ból brzucha występuje nagle i zwykle wiąże się z kolką jelitową, kamieniami w nerkach, zapaleniem wyrostka czy pęcherzykiem żółciowym. Jeśli bólowi brzucha towarzyszą także nudności, biegunka, wymioty i wyraźne osłabienie, przyczyną może być grypa żołądkowa lub zatrucie pokarmowe. Ból brzucha po jedzeniu może wiązać się z nietolerancją laktozy. Wykonując samodzielny test na nietolerancję laktozy, można jednak łatwo wykluczyć tę przyczynę bólów brzuch.

Przewlekły lub nawrotowy ból brzucha jest zwykle mniej intensywny. Jego przyczyną może być owrzodzenie żołądka lub dwunastnicy, miesiączka, choroba Leśniowskiego-Crohna czy nowotworów narządów jamy brzusznej.

Bóle brzucha. Kiedy udać się do lekarza?

Do lekarza powinniśmy się zwrócić zawsze wtedy, gdy mamy do czynienia z ostrym lub  nawracającym bólem brzucha lub gdy towarzyszą mu niepokojące objawy. Takie objawy to m.in. biegunka, utrata wagi ciała, złe samopoczucie, wymioty. Nawet przy niezbyt silnym bólu brzucha występującym w okresie ciąży lub w chorobie cukrzycowej nie powinno się zwlekać z wizytą u specjalisty.

LactoJoy zespół jelita drażliwego laktaza laktoza 6 opac

< Powrót

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *