Ból brzucha? Najgorsze scenariusze.

Chyba każdego z nas kiedyś bolał brzuch. Czasami powodem bólu była błaha przyczyn, jak np. przejedzenie się. Niejednokrotnie jednak ból brzucha może być oznaką poważnej dolegliwości, która wymaga leczenia. Dlatego lepiej nie bagatelizować problemu. Jakie mogą być przyczyny bólu brzucha?

Lokalizacja bólu brzucha

Pierwszym krokiem do poznania przyczyny bólu brzucha jest ustalenie jego lokalizacji. Ostry Ból po lewej stronie brzucha może być objawem pęknięcia lub zawału śledziony, zapalenia i torbieli trzustki, kolki nerkowej czy zapalenia nerek.

Ból zlokalizowany w dolnej części brzucha, zależnie od jego nasilenia, jest z kolei skutkiem zespołu jelita drażliwego, zapalenia jelit, torbieli lub skrętu jajnika czy kolki nerkowej. Ból w podbrzuszu u kobiet najczęściej związany jest z miesiączką. Jego przyczyną może być też zapalenie wyrostka, pęcherza czy ropień miednicy.

Ból z prawej strony brzucha, zwłaszcza w górnym kwadrancie jamy brzusznej, może być przyczyną zapalenia dróg żółciowych, trzustki, wątroby, przełyku czy choroby wrzodowej żołądka. Jeśli z kolei ból pojawia się w prawej, dolnej części brzucha, może być oznaką zapalenia wyrostka, niedrożności jelit, kolki nerkowej, torbieli jajnika czy przepukliny. Ból brzucha w ciąży niestety może się wiązać z ciążą pozamaciczną, dlatego lepiej od razu skonsultować go z lekarzem.

Ból w nadbrzuszu może być oznaką wszelkich chorób związanych z żołądkiem i dwunastnicą, takich jak wrzody czy nieżyt żołądka. Ponadto ból w górnej części brzucha pojawia się też przy zapaleniach trzustki, tętniakach aorty brzusznej, zawale serca oraz nowotworach żołądka, trzustki lub jelit. Nie powinniśmy więc go bagatelizować. Najlepiej od razu udać się do lekarza.

Nasilenie bólu brzucha

Na przyczyny bólu brzucha może również wskazywać jego nasilenie. Ostry ból brzucha występuje nagle i zwykle wiąże się z kolką jelitową, kamieniami w nerkach, zapaleniem wyrostka czy pęcherzykiem żółciowym. Jeśli bólowi brzucha towarzyszą także nudności, biegunka, wymioty i wyraźne osłabienie, przyczyną może być grypa żołądkowa lub zatrucie pokarmowe. Ból brzucha po jedzeniu, a zwłaszcza ból brzucha po mleku może wiązać się z nietolerancją laktozy.

Przewlekły lub nawrotowy ból brzucha jest zwykle mniej intensywny. Może być przyczyną wrzodów żołądka lub dwunastnicy, bólów miesiączkowych, choroby Leśniowskiego-Crohna czy nowotworów narządów jamy brzusznej.

Kiedy udać się do lekarza?

Do lekarza powinniśmy się udać zawsze wtedy, gdy mamy do czynienia z ostrym lub  nawracającym bólem lub gdy towarzyszą mu niepokojące objawy. Takie objawy to m.in. biegunka, utrata wagi, złe samopoczucie, wymioty, plucie krwią czy upławy. Do lekarza powinniśmy się udać również wtedy, gdy ból brzucha towarzyszy ciąży lub cukrzycy.

Kategorie
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl