Wzdęcia, bóle brzucha, uczucie przelewania czy to nietolerancja laktozy?

Istnieje szereg objawów charakterystycznych dla nietolerancji pokarmowych. Nietolerancja laktozy skutkuje najczęściej wzdęciami, bólami brzucha, uczuciem przelewania. Sprawia, że nie możemy normalnie funkcjonować i cieszyć się smakiem ulubionych potraw i normalną aktywnością. Jakie jeszcze są oznaki tej nieprzyjemnej dolegliwości i jak z nimi walczyć? Sprawdzamy!

Nietolerancja laktozy, jak pokazują badania, może dotyczyć niemal 40% Polaków. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym, problem się pogłębia. Naukowcy podają, że na całym świecie jest  on najprawdopodobniej udziałem nawet 65% ludzi.

Skąd problemy?

Laktoza, czyli cukier mleczny to organiczny związek chemiczny z grupy węglowodanów, dwucukier zbudowany z D-galaktozy i D-glukozy. Występuje w mleku i, co za tym idzie, w produktach pochodzenia mlecznego -  tych zjadamy bardzo dużo.

Mechanizm nietolerancji laktozy działa całkiem prosto. Najczęstszą jej przyczyną jest pierwotny niedobór laktazy, czyli postępujące zmniejszanie się ilości wydzielanego przez organizm enzymu odpowiedzialnego za trawienie cukru mlecznego. W takim przypadku objawy nietolerancji laktozy pojawiają się zwykle dopiero w okresie dojrzewania lub w dorosłości. Wraz z wiekiem tracimy zdolność wytwarzania  laktazy i gorzej trawimy produkty mleczne. Nie wyciągaj jednak z tego faktu  wniosku, że z Tobą jest coś nie tak.  Twój organizm rozwija się, dojrzewa i tak jak diecko z wiekiem traci swój szczebiotliwy dziecięcy głosik tak też zmienia się  ilość laktazy wydzielanej przez kosmki Twojego jelita cienkiego. Tak jak ostateczna barwa Twojego głosu tak i ostateczny poziom laktazy w twoim organiźmie zależy od wielu czynników.

To tutaj jednak zaczyna się cala plejada dokuczliwych dolegliwo.

Nietolerancja laktozy – objawy.

Alergie i inne dolegliwości układu pokarmowego często pozostają nierozpoznane przez naprawdę długie lata. Spektrum ich objawów jest tak szerokie, że można je kojarzyć  z wieloma przyczynami. „Popularny” ostatnio tzwn. zespół jelita drażliwego to w rzeczywistości często właśnie nietolerancja laktozy, a im więcej produktów z laktozą zjemy, tym gorzej będziemy się czuć.

Najczęstszymi symptomami problemu są te pochodzące z układu pokarmowego właśnie ale mogą wystąpić również zupełnie inne np. uporczywe swędzenie skóry.  Objawy nietolerancji laktozy to jednak najczęściej: biegunki, wzdęcia, bóle brzucha, uczucie przelewania, gazy, kolki, nudności i wymioty. Ta szeroka rozpiętość dolegliwości i ich nsilenia  sprawia, że zaburzenie ciężko jednoznacznie zdiagnozować. My sami bardzo często ignorujemy kolejne oznaki, zrzucając winę na stres, złe odżywianie, przemęczenie.

Tymczasem okazuje się, że o wszystkich tych nieprzyjemnych objawach spokojnie moglibyśmy zapomnieć – gdybyśmy tylko wiedzieli, co jest ich pierwotną przyczyną  i gdybyśmy zdecydowali się na odpowiednie wspomaganie.

Rozpoznać wroga.

Skoro znamy już objawy, czas odkryć ich przyczynę. Pamiętajmy – nietolerancja laktozy to nie jedyne zaburzenie, które wywołuje bóle brzucha czy biegunki. Dlatego, zanim zaczniemy się leczyć, powinniśmy mieć pewność, że to właśnie ona jest naszym problemem.

Do rozpoznania dolegliwości używa się obecnie kilku metod. Zanim wybierzemy się do specjalisty, możemy spróbować na własną rękę przeprowadzić domowy test. Przed jedzeniem wypijamy szklankę mleka. Jeśli nie zaobserwujemy w ciągu godziny żadnej nieprzyjemnej reakcji ze strony naszego organizmu, to mamy pewność, że dobrze trawi on cukier mleczny. Jeśli odczujemy jednak przykre skutki mlecznego śniadania – warto skierować swoje kroki do lekarza.

Specjalista ma do dyspozycji  kilku rodzajów badań które pozwalają  nam ustalić z czym mamy do czynienia. Są to: wodorowy test oddechowy, badanie pH stolca, test doustnego obciążenia laktozą, badanie molekularne lub endoskopowe, w którym pobiera się od pacjenta mikroskopijny wycinek jelita w celu sprawdzenia w nim zawartości odpowiedniego enzymu.

Jak to leczyć?

W zależności od tego, co jest przyczyną  niedoboru lub braku laktazy w naszym organiźmie, mamy przed sobą różne scenariusze. Wrodzona nietolerancja laktozy to schorzenie  wymagające stałego wyeliminowania z diety produktów, które zawierają laktozę. Wszyscy ci, którzy zmagają się z tym problemem, są zmuszeni dożywotnio zrezygnować ze wszystkich artykułów, które zawierają cukier mleczny. Składnik ten, w tym przypadku, może nawet zagrażać życiu!

Jeśli naszym problemem jest zmniejszanie się poziomu laktazy w organiźmie, to warto próbować polepszyć sobie samopoczucie przy pomocy diety i tabletek z laktazą, np. LactoJoy, które pozwolą cieszyć się ulubionymi potrawami bez przykrych następstw towarzyszących nietolerancji. LactoJoy zawierają na tyle wysokie dawki enzymu, że spokojnie możemy jeść wszystko, co nam się zamarzy.

 

Kategorie
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl