Samodzielny test na nietolerancję laktozy

Test na nietolerancję laktozy który możesz wykonac samodzielnie.  

Nietolerancja laktozy jest nieprzyjemna i denerwująca dla osób na nią cierpiacych jak i dla ich otoczenia. Objawy związane z tą nietolerancją pokarmową przysparzają kłopotów w codziennym życiu. Dlatego ważne jest zidentyfikowanie czy to właśnie ona (nietolerancji laktozy) jest przyczyną tych kłopotów. Istnieje kilka metod jej rozpoznania. Zastosowanie jedej, lub kilku z nich, powinno dostarczyć Tobie ważnych informacji, dzięki którym będziesz sobie lepiej radzić na codzień i co być może skłoni Ciebie do odwiedzenia specjalisty a być może i do zapoznania się z lactoJoy‘em.

Czy mój organizm toleruje laktozę?

Nie masz pewności, czy Twój organizm toleruje laktozę? Po zjedzeniu pewnych produktów zauważasz u siebie objawy niestrawności takie jak wzdęcia, bóle brzucha, i temu podobne? Zakładasz, że przyczyną twoich dolegliwości może być laktoza w spożytych produktach, ale zanim pójdziesz do lekarza by poddać się badaniu na nietolerancję laktozy, chcesz to sprawdzic w warunkach domowych? To żaden problem, ponieważ już autotest może dostarczyć pierwszych informacji w określeniu rodzaju i stopnia nietolerancji. Następnie, konsultacja z lekarzem da ci stuprocentową jasność, odnośnie tego, czy Twoje dolegliwości wywoływane są przez nietolerancję laktozy, inną nietolerancję pokarmową czy przez zupełnie inne czynniki.

Symptomy nietolerancji laktozy

Przyczyną nietolerancji laktozy  (cukru występującego w między innymi w mleku) – jest brak zdolności organizmu do wytwarzania odpowiedniej ilości specjalnego enzymu – laktazy. Odpowiada on za zamianę zawartej w żywności laktozy na łatwo przyswajalne cukry i wykorzystaniu ich jako źródła energii. Jeśli twojemu organizmowi brakuje laktazy, wtedy jest on w stanie tylko częściowo przyswoić laktozę lub nie trawi jej w ogóle. Przeważnie przejawia się to takimi dolegliwościami jak biegunka i bóle brzucha.

Objawy nietolerancji laktozy mogą być jednak różnorodne. Do najczęstszych dolegliwości należą wzdęcia, silne bóle brzucha, biegunka i nudności o nasileniu zależnym od stopnia nietolerancji i ilości spożytej laktozy.

Ponad to, niektórzy po spożyciu produktów zawierających laktozę, obserwują takie objawy jak zmęczenie, bóle głowy, zmiany skórne, zaburzenia koncentracji, stany depresyjne, ogólne przemęczenie, zawroty głowy, kołatanie serca i nocne poty. Symptomów jest wiele i różnią się od osoby do osoby. Tylko zażywając preparaty z laktazą (jak np. LactoJoy), osoby dotknięte nietolerancją, mogą bez obawy wystąpienia w/w objawów, spożywać potrawy zawierające laktozę podnosząc tym samym codzienny komfort życia.

Jeśli po spożyciu posiłku zawierającego laktozę odczuwasz jeden lub kilka z wymienionych symptomów, istnieje u Ciebie prawdopodobieństwo nietolerancji laktozy. Należy bacznie obserwować, po jakich produktach pojawiają się dolegliwości i w jakim nasileniu, ponieważ laktoza występuje nie tylko w mleku i serach, ale także w gotowych daniach, kiełbasach czy bułkach.

Autotest

By stwierdzić, czy ewentualnie, problem nietolerancji laktozy dotyczy Ciebie, zaleca się wykonanie prostego autotestu. Możesz łatwo wykonać go w domu. Autotest jest w miarę prosty, ale przy „pozytywnym” wyniku może prowadzić do niektórych z wymienionych symptomów i spowodować dyskomfort. Zalecamy Ci przeprowadzenie autotestu w wolny dzień, w celu zapewnienia sobie możliwości odpoczynku w przypadku wystąpienia, wspomnianych wcześniej symptomów nietolerancji.

Do wykonania autotestu potrzebujesz jedynie szklanki mleka i pustego żołądka! Szklanka mleka zawiera średnio 5g laktozy, które to, w przypadku nietolerancji, zdecydowanie powinny wywołać jej objawy.

Wypij na czczo szklankę mleka i obserwuj, jak reaguje twój organizm. Jeśli wystąpi jedna lub kilka z wymienionych dolegliwości, możesz z dużym prawdopodobieństwem nie tolerujesz laktozy.

Autotest jest dobrym sposobem na potwierdzenie własnych przypuszczeń, nie powinieneś jednak zaniechać konsultacji z lekarzem.

Droga do lekarza

W razie pozytywnego wyniku autotestu nie powinieneś polegać wyłącznie na nim. Dokładny wynik możesz uzyskać jedynie u lekarza. Dlatego koniecznie się do niego udaj, aby uzyskać pełną jasność. Istnieje kilka rodzajów testów laboratoryjnych na nietolerancję laktozy, np. wodorowe testy oddechowe, badanie stężenia glukozy we krwi lub testy genetyczne, które może przeprowadzić jedynie lekarz lub laboratorium analityczne. Skonsultuj się ze swoim lekarzem i zorientuj się jakie rodzaje badań oferuje i jakie Tobie zaleca.

Jeśli masz więcej pytań, zajrzyj na nasz blog informacyjny. Znajdziesz tam kilka ciekawych artykułów na temat nietolerancji laktozy.

Miłego testowania! Oby wynik był negatywny!

#StayFresh

 

Kategorie
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl