Laktoza w produktach spożywczych, których nie podejrzewamy, że ją zawierają.

Laktoza w produktach spożywczych, których nie podejrzewamy, że ją zawierają.

Czasem nawet niewielka ilość laktozy, zawarta w spożywanym posiłku, może wywołać uporczywe dolegliwości u osób z jej nietolerancją. Preparaty z laktazą, jak LactoJoy, mogą okazać się bardzo pomocne w sytuacjach, kiedy nie mamy pewności, czy dany produkt spożywczy zawiera laktozę. Tabletki LactoJoy mogą Tobie pomóc ograniczyć, występujące zwykle, dolegliwości do minimum lub nawet całkowicie im zapobiec.

Prawidłowe odżywianie przy nietolerancji laktozy wcale nie jest takie proste

Istnieje wiele mitów na temat obecności laktozy w produktach spożywczych. Przykładowo nie wszystkie produkty mleczne, które podejrzewamy że ją zawierają, są nieodpowiednie dla osób z nietolerancją. Nawet jeśli generalnie można powiedzieć, że produkty mleczne zawierają laktozę, to od tej reguły istnieją różne wyjątki. Jednym z nich są na przykład twarde sery, które są uważane za niezawierające laktozy. Powodem tego jest długi proces dojrzewania i produkcji, podczas którego laktoza ulega zupełnemu rozkładowi. Często producenci umieszczają informację o braku laktozy na opakowaniach tych serów. Znaczy to, że pomimo nietolerancji laktozy możesz rozkoszować się serami bez obawy o wystąpinie takich dolegliwości jak bóle brzucha czy biegunka.

Z drugiej strony istnieje wiele produktów zawierających laktozę, których nie podejrzewamy o jej obecność w ich składzie. Może to być bardzo złudne. Jednak dzięki nabytemu doświadczeniu i czujności, na podstawie pewnych opisów na opakowaniach możesz rozpoznać, czy w danym produkcie znajduje się jednak laktoza.

Te określenia mogą wskazywać na obecność laktozy w produkcie

Laktoza zawarta jest nie tylko w produktach mlecznych, ale często też w półproduktach czy gotowych daniach. Należy do nich m.in. pszenny chleb, kiełbasa czy zupa typu instant. Na opakowaniach nieraz znajdziemy zdanie „Może zawierać śladowe ilości mleka”.  To sformułowanie wskazuje na to, że zawartość laktozy w produkcie jest bardzo niska i nie powinna budzić obaw u osób z nietolerancją. Oprócz tego różne inne pomocne wskazówki mogą zwracać uwagę na zawartość laktozy w produktach.

Jeśli w gotowym daniu występują na przykład takie składniki jak masło, maślanka, maślanka w proszku, odtłuszczone mleko, odtłuszczone mleko w proszku, kefir, kefir w proszku, mleko skondensowane, mleko, mleko w proszku, cukier mlekowy, serwatka, wyroby serwatkowe, serwatka w proszku, śmietanka, serwatka kwasowa, serwatka kwasowa w proszku, łagodna serwatka, łagodna serwatka w proszku, mleko pełnotłuste, mleko pełnotłuste w proszku to jest to zawsze wskazówka, że znajdują się w nim ślady laktozy. Inne określenia wskazujące na pewną, niewielką zawartość laktozy to E966, laktitol, monohydrat laktozy, produkt na bazie czekolady. Jeśli w produkcie występuje laktitol, świadczy to o połączeniu laktozy i sorbitolu, co zawsze wywiera działanie przeczyszczające.

Oznaczenie „bez laktozy” niekoniecznie znaczy bez laktozy

Nie daj się zwieść, jeśli na opakowaniu produktu widnieje informacja „bez laktozy”. Znaczy to tylko tyle, że 100 g tego produktu zawiera mniej niż 0,1 g laktozy. W przypadku poważnej nietolerancji laktozy ta ilość może być wystarczająca, aby wywołać typowe dolegliwości. Kto ma więc wątpliwości, może zapobiec symptomom przy pomocy LactoJoy’a i mimo tego bez obaw rozkoszować się produktami spożywczymi. LactoJoy zawierają tak wysokie dawki enzymu laktaza, że spokojnie możesz pić ulubioną kawę z mlekiem unikając wszelkich dolegliwości po zażyciu tylko jednej tabletki.

Te produkty naprawdę są bez laktozy

Ponieważ masło, tak jak wiele innych produktów spożywczych, wykazuje wysoką zawartość laktozy, można idealnie zastąpić je masłem klarowanym. To wspaniała alternatywa, która smakuje jak masło nie zawierając przy tym laktozy. Masło klarowane to tłuszcz, z którego usunięto wodę, białka oraz cukier mleczny. Również białko mleka jest bez laktozy, ponieważ składa się jedynie z protein mlecznych. Słowo mleczan nie ma nic wspólnego z laktozą. Chodzi tutaj wyłącznie o sól sodową kwasu mlekowego, zwaną często też stearoilo-2-mleczanem sodu, solą sodową mleczanu stearylowego lub E481.

 

Kategorie
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl